Youth  
     
   
     
  Scholarships  
 

2016-2017 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2015-2016 Recipients

 
 
 
  Scholarships  
 
 

2014-2015 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2013-2014 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2012-2013 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2011-2012 Recipients

 
     
  2009-2010 Recipients  
     
     
     
  Tomoka  
     
     

 

 

 

 

 

 

     
  Youth  
     
   
     
  Scholarships  
 

2016-2017 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2015-2016 Recipients

 
 
 
  Scholarships  
 
 

2014-2015 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2013-2014 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2012-2013 Recipients

 
     
  Scholarships  
 

2011-2012 Recipients

 
     
  2009-2010 Recipients  
     
     
     
  Tomoka  
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

                                   801 Taylor Road Port Orange, FL 32127 _____Phone: (386) 322-6272_

2006 BOYS/ GIRLS CREEK CROSS COUNTRY SCHEDULE         

   DATE                           MEET                           LOCATION                 TIME   
                                                                                                             Girls         Boys
September 9 Katie Caples Invitational Jacksonville 8:00 am 8:40 am
September 16 Bail N Trail Invitational Jacksonville 8:00 am 8:30 am
September 23 Embry Riddle Classic Embry Riddle 8:30 am 9:05 am
September 30 Bronco Bob Invitational Middleburg 8:00 am 8:45 am
October 4 Freshman/Sophmore Flagler Palm Coast 4:00 pm 4:40 pm
October 7 Deland Invitational Deland 8:00 am 8:40 am
October 14 Bobcat Classic Gainesville 8:45 am 8:15 am
October 19 Conference Flagler Palm Coast 5:15 pm 6:00 pm
October 28 District Gainesville 9:00 am 9:30 am
November 4 Region Jacksonville 9:00 am 9:30 am
November 11 State Dade City 8:00 am 9:00 am

Girls Coaches:  Willie Lager, Susan Joy, Heather Alexander

                  
Boys Coaches:  Stephon Gallon, George Janan
"Season outlook is good.  Several girls went to Embry Riddle's running camp and had a great time.  We have over 50 girls, many of which are competing for a varsity sport.  We have lots of depth", Susan Joy, Girls Cross Country coach.
Runners To Watch - Alex Frazier, Jr.  Coach Stephon Gallon projects him as the No. 1 runner for the Hawks.  Ryan Gaines, Jr. - Got a lot of experience and a lot of notice last season.  Roya Darloosh, Sr.  Injuries slowed her in 2005, but this girl is a gamer. Stephanie Mathis, Jr.    Regarded as potential All-Star candidate by her coach.  Mandy Perkins, So.  Made second team All-Five Star Conference as a freshman last year.  Raksha Ravikumar, Jr.  One of the top five female runners in the area in 2005.  Christine Rogers Sr.  New Smyrna Beach transfer adds depth to an already loaded lineup.

Spruce Creek Girls Cross Country Team 2006

NAME

YEAR

NAME

YEAR

Raquel Abadia

10

Jennifer Marshall 11
Mia Barrios-Mabbad 11 Stephanie Mathis 11
Katie Boulmetis 12 Kacie Meredith 12
Alyssa Brancato 9 Jackie Michaels 10
Charissee Clark 12 Brook Nebel 12
Roya Darioosh 12 Emily O'skandy 9
Megan Dunn 12 Robin Pecorano 11
Lisa Eisenberg 12 Amanda Perkins 10
Sarah Elsakr 9 Ashley Pilsbury 11
Elizabeth Ensminger 11 Raksha Ravikumar 11
Mary Falco 9 Christina Rogers 12
Heather Garrow 10 Danielle Rogers 12
Katherine Halliday 9 Kathleen Rose 11
Erin Hartman 11 Leah Schecter 10
Pam Hartman 11 Sophia Schecter 11
Whitney Heatherington 11 Danielle Smith 12
Ariel Hill 10 Chloe Spertus 12
Monica Iskander

10

Elizabeth Sridhar 9
Keilani Jacquot 12 Mary Sridhar 12
Christina Jaeger 12 Lindsea Stowe 12
Shannon Kid 11 Brittany Terry 10
Jacqueline Koblick 11 Karen Valanti 10
Kelsey Love 10 Kimberly Westerlund 9
Nicole Maranchick 9 Megan Whalen 11
Katie Markey 12 Kaylan Wyckoff

11

       
   
   
   
   
   

"The race is not always to the swift, but to those who keep on running!"

 

 

   

 Return to Top of Page